Comments

veebruar 20, 2017

Arrival (2016)

Autor: | Aeg: veebruar 20, 2017 | Lisa kommentaar (0) Eelmine postitus

Tänavu parima filmi Oscarile nomineeritud Arrival kõneleb momendist, mil maale saabuvad tulnukad. 12 laevaga, 12 riiki üle kogu maailma. Suutmata kontakti luua, seisab inimkond silmitsi teadmatusega, mis on kaugete külaliste eesmärk - aidata või tappa, luua või hävitada. Pretsedenditus olukorras kutsutakse appi lingvist Louise (Amy Adams), kelle ülesanne on tulnukatega kontakt luua ja saavutada teineteise mõistmine.


Kui ma esimest korda Hiina läksin, siis oli seis üsna sarnane. Minul ladina tähed, neil hiina märgid ning ei ühtegi ühist kõnekeelt, millele silda ehitada. Olin ise too tulnukas, keda võeti vastu võrdsetes kogustes umbusu, uudishimu, viha ja rõõmuga. Kommunikatsiooniblokk oli frustreeriv ja relvituks tegev. Arusaamatuse süvenemisel ei olnud mõjusaid vahendeid end kaitsta, selgitada või olukorda suunata. Õnneks oli mul kaasas hiina keelt kõnelev sõbranna ning üsna pea suutsin minagi kohalikus keeles turulettide ääres tingida või söögikohas õlut tellida. 


Arrivali olustikus ei leidu maailmas kedagi, kes tõlgiks ja kaalul on rohkem kui kolm külma õlut. Iga riik saadab tööpostile oma parimad spetsialistid, sest üksteise mõistma õppimine on elukriitiline. Esimesi seoseid luua on keeruline, rääkimata valedest seostest, mis eksikombel tekkida võivad. 


Kui teineteise mõistmise mustris on augud või eksitused, siis võib usaldus kaduda sekunditega. Selle ülesehitamine võtab aga päevi ja kuid. Nii seisab inimkond peatselt olukorras, kus mitmed suurriigid hakkavad tulnukates vaenlast nägema ning on valmis alustama hävitava sõjaga. Louise ja tema meeskond peavad ajaga võidu jooksma, et välja selgitada külaliste tegelik tagamõte. 


Arrival ei ole sci-fi märul. See on pigem psühholoogiline draama, mille taustsüsteemi on joonistatud tulnukad, sõjaväebaasid, lingvistika ja pingelised olukorrad. Režissöör Denis Villeneuvele kohaselt leidub siin parasjagu enese sisse vaatamist ja mõistmisele jõudmist. Kõik on õige, tempo ühtlane ja sammud samapikad. Viimaseks kaadriks saab kokku ühtlane tervik. Nagu sudoku, mille kõik read ja veerud on omaette korrektsed ning üksteise suhtes tasakaalus.

Arrival on parima filmi Oscari ausalt välja teeninud. Nüüd jääb vaid oodata, kelle kasuks langeb valik. 

Hinnang: 8/10
Põnev, intelligentne, eristuv, meeldejääv.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

© Eveli filmiblogi is powered by Blogger | Author: Eveli Pung (evelipung@gmail.com) | Template designed by Josh Peterson