Comments

mai 21, 2014

HÕFF 2014: Ühe hingetõmbega

All my life I'm looking for the magic
I've been looking for the magic
Fantasize on a silly little tragic
I've been looking for the magic
In my eyes

Just selliste sõnadega algab Dwight Twilley laul "Looking for the Magic", mis juhatab sisse 2014. aasta HÕFF-i avafilmi You're Next avakaadrid. Ka mina olen jõudnud Haapsallu maagiat otsima ja nii nagu soovitab tänavune HÕFF-i slogan, reaalsusest põgenema. 

Aga kerime sutike tagasi. Auto Kultuurikeskuse taha pargitud, Rondo külalistemaja terrassilt veendutud, et Kultuurikeskus on vaid kiviviske kaugusel (ma ei tee nalja, kui Rondo terrassilt kiviga visata, siis isegi mina oma tütarlapsejõu ja kaheldava väärtusega tehnikaga saaks Kultuurikeskuse küljeseinale pihta), võib alata neljapäevane HÕFFinautlemine.

Algust tähistab traditsiooniline zombieparaad:

Mis jõudis kinosaali välja:
Mul on vist hea meel, et Kultuurikeskuse ees paraadi lõpphakkimise ja tükeldamise etenduse vaatajate seas ühtegi õige ametkonna inspektorit polnud. Keset trianglist erutatud pealtvaatajate ja kaoseteooria printsiibi alusel ringi-, otsa- ja ettejooksvate laste tihket kogumit töötavate mootorsaagidega nii lähedal nii julgeid ja nii kiireid õhukaari teha...

Mu riskijuhtimise ja ohutusmeetmete rakendamise närv hakkas kuklas õite tugevasti tuksuma. Aga eks see ongi ju HÕFFi essence - verd, võikust ja närvikõdi pakkuda!

Tänavuse HÕFF-i ajal vaatasin ära 9 filmi. Laias laastus võib need jaotada kolme kategooriasse:

Head


Keskmised


Nõrgad


Olles nüüd mõnda aega nähtud filme seedinud, tundub mulle, et hea kraami osakaal jäi tänavusel HÕFF-il nõrgapoolseks. Musta huumoriga In Order of Disappearance jättis sooja tunde sisse ning kes ei pelga kannatlikult ja tähelepanelikult vaadata, saab seda praegu ka meie kinodes nautida. Varasemalt nunnukaid tegelasi kehastanud Sharni Vinson ("Kodus ja Võõrsil", Step Up) teeb You're Nextis üllatavalt veenva ja mõnusa ettteaste. Piffil on powerit! Texase mootorsaemõrvade originaalversioonil on jätkuvalt mingi võlu, mis ei lase aegumisest ja absurdsusest end segada. Muide, kes on viimase filmi ära vaadanud, soovitan pärast läbi lugeda ka IMDb trivia selle kohta. Lood filmitegemise kaadritagustest võtavad muigama küll!

Lohutan end mõttega, et Babadook, mida mul seekord näha ei õnnestunud, olevat tõeliselt kõva sõna olnud. Just see oli film, mida hiljem kultuurimaja valgetel toolidel keerutades kõige rohkem kommenteeriti ja Facebookis / blogides järele hõigati. Arusaamatuks jääb mulle aga otsus näidata reedeses primetime slotis nn maailma halvimat filmi The Room. Leidub ju HÕFF-il ka neid külastajaid, kes pole üdini fännid, kes valivad ühe sobival ajal ja ohutu pealkirjaga (nagu näiteks The Room) filmi ja kujundavad selle põhjal arvamuse, kas tasub festivalist suuremal määral osa võtta või mitte.

There is a special hell inimese tarbeks, kes raiskas saalitäie vaatajate elust 1,5 tundi, et näidata Kõrgõzstani 6. klassi õpilaste (julge eeldus teostuse taseme põhjal) poolt tehtud videot Beyond. Just nimelt videot, sest sõrmed ei paindu kirjutama "film". Mis sai ometigi olla see üllas varjatud eesmärk antud sonimisunenägu kavasse lisada? Reklaam vahetult peale HÕFF-i alanud Kõrgõzstani filmikunsti päevadele? Antireklaam?

Kuigi tagantjärgi on jube lihtne kontoritooli mugavusest kiibitseda ja kehvemaid linateoseid mutta materdada, ei tohiks mitte alahinnata programmikoostajate panust nõnda mitmekülgse kava kokkupanekul. Nii nagu nendivad korraldajad, 10-st laekunud filmist 9 ei kõlba niikuinii vaadata ega näidata. Ja mul on rõõm, et Eestis leidub tegijaid, kes viitsivad vaeva näha, et neid 10.ndaid filme välja filtreerida ja Haapsalu õdusas festivalimeeleolus lahkesti HÕFFisõpradele serveerida.

HÕFF on jätkuvalt Eesti parim filmifestival (ja olgem ausad, sel on ju omajagu tugevaid konkurente). Aastast-aastasse suudetakse kinolinale tuua uuemat ja vanemat kraami, meinstriimi ja friigikaid, üllatada lõbusate ametlike treileritega, põneva filmiviktoriiniga (3. koht, jee!) ning palju muuga. Supibuffee, don't ever change, ma armastan sind laupäeva hommikuti!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

© Eveli filmiblogi is powered by Blogger | Author: Eveli Pung (evelipung@gmail.com) | Template designed by Josh Peterson